Menu

אינדקס ביתר


Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/index972/public_html/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 177

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/index972/public_html/includes/application.php on line 539

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/index972/public_html/templates/gk_news/lib/framework/helper.layout.php on line 177

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/index972/public_html/includes/application.php on line 539

כן! אני בהחלט יכול להשתנות.

מעשה באשה שהלכה לבקש מרב גדול ומפורסם על בעלה שהיה חולה במחלה קשה מאד ונואשו ממנו הרופאים. לאחר שהפצירה מהרב בתחנונים, חשב קמעה ובירך אותה לרפואה שלימה. אך האשה התעקשה: "האם הוא באמת יבריא?" 

"אין לנו הרבה מה לעשות, ה' יעזור" ענה. הפצירה שוב האשה והסביר לה הרב שאנחנו קטנים, הכל ביד ה' ואין לנו הרבה מה לעשות מעבר לכך. בשלב זה פרצה האשה בבכי סוער, התעקשה ואמרה: "אני לא זזה מכאן עד שיבטיח לי הרב שבעלי יבריא!" חשב הרב והגיב, "אם כך, אם את באמת רוצה, יש רופא פלוני בארצות הברית תבררי אצלו הוא יוכל לעזור לך..." . ובמאמצים רבים גוייס כסף ואחרי תקופה ארוכה החלים בעלה.

מה קרה פתאום ששינה הרב את דעתו? מה גרם לו לשנות את דעתו ולהמליץ על רופא מעבר למתן ברכה? אלא, שכאן האשה באמת רצתה, היא הוכיחה לרב את אמיתות לבה והראתה את רצונה העז להוושע בכל מחיר ואכן הישועה הגיעה. כמה חזק הוא כח הרצון, כמה גדולה היכולת שלנו לשנות דברים אם רק נפתח את לבנו ונעמוד על הרצון האמיתי שבו ולא נוותר על כך.

אכן תינוק נולד עם אופי. לפעמים רואים זאת מהשבועות הראשונים ואפשר לעמוד על תכונותיו ולהבחין אחרי כמה שנים איך מייד כשהוא נולד ראינו שהוא 'טיפוס' עליז, שובב, שקט, חם מזג או כל תכונה אחרת. קורה שכשאנחנו פוגשים מכרים מהעבר, שמים לב איך הם נשארו אם אותם תכונות, עם אותו אופי, "הוא תמיד היה כזה..." "אחרי כל השנים הוא לא השתנה...". האם באמת האופי שלנו הוא קבוע? האם נשאר תמיד כפי שאנו כעת?  האם נגזר על אדם שמטבעו כעסן, רגזן, עצלן או חסר סבלנות להשאר כך לשארית חייו? בוודאי שהקב"ה מצפה מאיתנו להשתנות ולתקן את עצמינו אך האם ישנה דרך שתדריך אותנו כיצד לעשות זאת בצורה נכונה? בדרך פשוטה ואמיתית? באופן שנגיע לשורש הבעיה ונלמד להבין את עצמנו וללמוד להתנהג בצורה טובה יותר? אכן, אם נבין איך בנויה מערכת הרגשות שלנו וכיצד אנו מגיבים לכל דבר נוכל גם לתקן אותה בצורה מובנית ונכונה.

במאמרים הבאים נציג את האפשרות שלנו להבין את עצמנו טוב יותר ולדעת תמיד שאנו בהחלט יכולים להשתנות - ובקלות רבה!

תור עמוס במכולת יום שישי, 12 בצהרים. מישהו נדחף באמצא התור בטענה שהיה כאן קודם. האדם שעמד מאחוריו מתרגז ומסביר לו מייד שלא שומרים תורות, הלה משיב שכולם ראו אותו קודם וכך מתפתח ויכוח שבמקרה הטוב מסתיים בפנים זעופות ושני הצדדים יוצאים לכיוון הבית עטופים בכעס שילווה אותם לפעמים עד כניסת השבת.

מקרה נוסף, חיים עומד בתור לכספומט ומתכנן איך לקנות לבנו את הפרס שהבטיח לקנות לו היום. החנות נסגרת עוד מס' דקות. חיים מכניס את הכרטיס לכספומט, ומגלה שאין כסף בחשבון וכעת איך יוכל להגיע הביתה בידיים ריקות ולשמוע שוב את התלונות של הילד "תמיד אתה מבטיח ולא מקיים" הוא מגיע הביתה מוצף בהרגשות נוקבות 'לא הולך לי בחיים' 'חסר מזל שכמוני'...

איך נלמד להגיב במצבים כאלו? איך נדע בקלות לוותר ? איך נוכל תמיד לצאת מהכעס? איך נוכל להרגיש מצויין למרות הכשלונות שלנו?

כדי לענות על כך נבחן מה משפיע עלינו כל כך יום יום ומניע אותנו להגיב בצורות שונות: לקום בבוקר. מלאכה שלחלק מהאנשים היא לא פשוטה בכלל. מה מניע אותנו להחליט אם לקום מייד או לדחות את הבוקר? חברים/מכרים/משפחה מישהו מהם העליב את זה שכנגדו / זלזל בו כיצד הוא מגיב אליהם? העיסוק של אדם, בין אם זה כולל, חינוך, עבודה, בוס וכו' כיצד הוא מתפקד שם? איך הוא מנהל את עצמו? ממה אנחנו מושפעים כל רגע ורגע?

הרגשות שלנו!

כל אחד יודע שההרגשה שלו בכל רגע משפיעה על ההתנהלות שלו בזמנים שונים. זה דבר ידוע ומפורסם. אך האם אנחנו שמים לב לכך? האם אנחנו חושבים על עצמינו? האם אנחנו חושבים על מה שאנחנו חושבים?

איך אני מרגיש כעת, מה אני מרגיש כעת, כל העולם שלנו משתנה לפי הרגש. ההשכמה שלי בבוקר תהיה בהתאם לרגש שלי. אם אני מרגיש 'עייף נפשית' או 'כעוס' או לחילופין 'מולהב' אזי הקימה תהיה אחרת לגמרי, כמובן. אם אני מלא בסיפוק אז כמי שיעליב אותי יקבל חוסר התייחסות. אם אני מלא בשאיפות בתחום העיסוק שלי ומרגיש שמח בזה הכל יתנהל בצורה שונה לגמרי.

איך נוכל לשלוט על הרגשות הללו?

כדי לענות על זה נבין את עולם הרגש שבתוכינו. ישנם רגשות שונות המציפים את האדם. רגשות של כעס, פחד, אהבה, אומץ ועוד... כשנתבונן פנימה נבחין שלא יכול להתעורר שום רגש אצל האדם ללא מחשבה מוקדמת. אדם לא יכול לכעוס פתאום על מישהו אם הוא לא חשב עליו שום דבר. גם אי אפשר להיות בפחד מבלי שקדמה לפחד מחשבה מפחידה. אדם לא יכול להמצא רגע אחד בלי מחשבה. תמיד הוא חושב על משהו ואם לא על משהו מסויים אז הוא חושב על צורות וצבעים וכדו' אבל תמיד ישנה מחשבה. והמחשבות הם אלו שגורמות לנו להרגיש הרגשה טובה או לא טובה בהתאם. אם נזהה מהי המחשבה שגרמה לנו את אותו כעס או את אותו פחד ונלמד אותנו כיצד לא לחשוב את אותה מחשבה - אזי נוכל להפטר לגמרי מאותו כעס ,פחד או כל רגש אחר שמפריע לנו.

אותו אדם שכועס כרגע - מכיל בתוכו מחשבה מסויימת שהיא גורמת לו לכעוס. לכל מחשבה יש הגיון - אם ננסה להבין את ההגיון של כל מחשבה בצורה הנכונה - נגרום למחשבות שלנו להשתנות. כך בצורה פשוטה אנו צריכים לפעול. תמיד לחשוב על מה שאנו חושבים. לראות איזה הגיון מוביל את אותה מחשבה, את אותו רגש. ואם נבין את הטעות שלנו, אז נרגיש אחרת. באותו זמן התגובה שלנו תהיה בהתאם, יותר שקולה, יותר נינוחה וכך נהיה יותר שלמים עם עצמינו. 

1 תגובה

על מנת להגיב התחבר למערכת
למעלה